تبلیغات
بهترین تحقیقات - کم تحرکی، سلامت جسمی و روحی دختران و زنان را تهدید می کند

کم تحرکی، سلامت جسمی و روحی دختران و زنان را تهدید می کند

یکشنبه 24 خرداد 1388  09:31 ق.ظ

نوع مطلب :مقالات و عکسهای آرایشی ،

به اعتقاد کارشناس و مربیان ورزشی استان کردستان کم تحرکی و عدم فعالیت ورزشی زنان، سلامت جسمی و روحی بانوان این استان را تهدید می کند.
عكس تزیینی است.
به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار ایرنا، تعدادی از این کارشناسان که در نخستین جلسه شورای تخصصی ورزش بانوان کردستان در سرسرای اجتماعات تربیت بدنی سنندج سخن می گفتند، اعلام داشتند که اگر وضعیت ورزش بانوان به صورت جدی مورد بررسی قرار نگیرد و همچنان مورد غفلت مسوولان واقع شود در آینده ضربه های جبران ناپذیری به این قشر وارد می شود.
منیژه جهان بین معاون ورزش بانوان اداره کل تربیت بدنی کردستان افسردگی را اکنون یکی از بیماری های روحی روانی شایع در میان بانوان اعلام کرد و گفت: دوری بانوان از عرصه ورزش و فعالیت های ورزشی موجب گوشه نشینی و از دست رفتن اعتماد به نفس این قشر شده است.
وی ورزش را پادزهر مناسبی برای درمان بیماری های روحی و روانی خواند و گفت: فعالیت های گروهی و حضور در اجتماع می تواند اعتماد به نفس را ارتقا و انگیزه افراد را برای فعالیت و کار بیشتر کند.
کارشناس مسوول پرورشی سازمان آموزش و پرورش استان کردستان نیز نهادینه شدن فرهنگ ورزش در بین خانواده ها را جهت گرایش افراد به ورزش را بسیار مهم دانست و گفت: تا ورزش در میان خانواده های ما به یک فرهنگ عمومی تبدیل نشود نمی توان انتظار فراگیرشدن آن را داشت.
وی مدارس را یکی از مهمترین اماکن برای تقویت و ترویج فرهنگ ورزش دانست و گفت: متاسفانه امکانات و تجهیزات مورد نیاز ورزش در مدارس کم است و این مساله به تقویت این فرهنگ لطمه زده است.
وی به تاثیرات خوب ورزش همگانی اشاره کرد و گفت: استقبال خانواده ها از ورزش همگانی خوب است اما متاسفانه مستمر نیست که این مساله موجب ایجاد فاصله بین خانواده ها و ورزش می شود.
وی از رسانه های گروهی خواست در جهت نهادینه کردن فرهنگ ورزش بیشتر تلاش کنند و زمینه های آشتی بین خانواده و ورزش را فراهم کنند.
عبدالهادی همچنین به خانواده ها توصیه کرد که ورزش را مانند برنامه های دینی و مذهبی در اولویت فعالیت های روزمره خود قرار دهند.
غفرانی کارشناس ورزشی دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز عدم تحرک بانوان را موجب بروز بیماری های فراوانی دانست و گفت: فقر حرکتی ناشی از عدم فعالیت بدنی موجب بروز انواع بیماری در میان بانوان شده که این مساله نگران کننده است.
وی روی آوری بانوان در دو دهه اخیر به سمت ورزش را بهتر از گذشته دانست و گفت: هرچه بانوان یک جامعه سالمتر و شاداب تر باشند ، جامعه از طراوت و شادابی بیشتری برخوردار خواهد شد و این مساله نیازمند تشویق این قشر به فعالیت های ورزشی است.
وی تقویت و ترویج فرهنگ ورزش در جامعه را نیازمند وجود مربیان دلسوز و عاشق ورزش دانست و گفت: باید کسانی مروج ورزش باشند که خود اهل ورزش و عاشق این عرصه باشد تا بتواند تاثیر خود را بگذارد.
قادرمرزی دبیر ورزش آموزش و پرورش کردستان نیز اظهار داشت: متاسفانه ورزش تنها در میان افراد بیمار جا افتاده و ما زمانی که مبتلا به بیماری می شویم به فکر ورزش می افتیم که این نوع نگاه به ورزش را باید تغییر دهیم.
وی گفت: اغلب مردم ورزش را برای بازیابی سلامتی از دست رفته خود می خواهند و نه به عنوان ابزار پیشگیری از ابتلا به بیماری که این نگاه باید در میان خانواده اصلاح شود.
وی با اشاره به این که فرهنگ ورزش نکردن در جامعه ما جا افتاده، گفت: اکنون بسیاری از دانش آموزان دختر با بی انگیزگی در ارتباط با زندگی روبرو هستند که فعالیت ورزشی آنها می تواند انگیزه مضاعفی در آنها ایجاد و اعتماد به نفس آنان را نیز ارتقا بخشد.
وی همچنین به اضطراب و ترس در میان دختران نسل جدید اشاره کرد و گفت: این نسل دایم مضطرب هستند و انگیزه و اعتماد به نفس کافی ندارند که ورزش می تواند دارویی برتمام این بیماری ها باشد.
کریمی نایب رییس هیات ورزش های همگانی استان کردستان نیز در این ارتباط گفت: نسل جدید به دلیل شرایط و وضعیت خاص جامعه، کار گروهی و جمعی بلد نیست و گوشه گیر و منزوی هستند و این مساله موجب ایجاد اضطراب، ترس، و عدم اعتماد به نفس را به دنبال دارد.
وی با اشاره به روی آوری جوانان به سرگرمی های جدید از جمله رایانه و اینترنت گفت: نسل جدید به دلیل جذابیت های ابزارهای سرگرم کننده جدید بیشتر به سمت این بازارها روی می آورند و کارهای گروهی و ورزش را به کلی فراموش کرده اند.
وی همچنین خواستار ارتباط هرچه بیشتر تربیت بدنی و آموزش و پرورش در جهت تقویت و ترویج فرهنگ ورزش شد و گفت: بچه ها باید از اوایل زندگی با ورزش آشنا شوند و آن را در زمره فعالیت های روزانه خود قرار دهند.

نوشته شده توسط: کریم س | آخرین ویرایش:- | نظرات ()