تبلیغات
بهترین تحقیقات - پایان نامه های دانشجویی با موضوع پدافند غیرعامل حمایت مالی می شود

پایان نامه های دانشجویی با موضوع پدافند غیرعامل حمایت مالی می شود

سه شنبه 29 اردیبهشت 1388  10:33 ق.ظ

نوع مطلب :مقالات علمی ،

رییس کمیته پدافند غیرعامل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پایان نامه های دانشجویی که با موضوع پدافند غیرعامل تهیه و تدوین شوند از سوی وزارت علوم به طور کامل، مورد حمایت مالی قرار می گیرند.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا "اصغر زارعی" روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی اظهار داشت: علاوه بر دانشجویان، استادان و پژوهشگران کشور نیز می توانند طرح های پیشنهادی خود را به کمیته علمی پدافند غیر عامل ارائه دهند و از امکانات حمایتی آن بهره مند شوند.
وی خاطرنشان کرد: پروژه هایی که در سه حوزه "علوم انسانی"، "علوم فنی و مهندسی" و "علوم پزشکی" مرتبط با حوزه پدافند غیرعامل تهیه شوند در اولویت وزارت علوم هستند.
زارعی با بیان اینکه ادبیات حوزه پدافند غیرعامل در کشور چندان غنی نیست گفت: با توجه به ضرورت تقویت این مهم، فعالیت هایی از قبیل تالیف و ترجمه کتاب در این عرصه نیز مورد حمایت مالی قرار خواهند گرفت.
وی با اشاره به سابقه فعالیت کمیته علمی پدافند غیرعامل در وزارت علوم از سال 85 تاکنون گفت: براساس تصمیمات این کمیته، تمام طرح های عمرانی وزارت علوم و زیرمجموعه های آن باید قبل از اجرا توسط کمیته علمی پدافند غیرعامل، تایید شوند تا در برابر حوادث پیش بینی نشده و دیگر حوادث، مقاومت لازم را داشته باشند.
زارعی راه اندازی سایت و انجمن علمی پدافند غیرعامل را از جمله اقدامات انجام گرفته در وزارت علوم برشمرد و از انتشار فصلنامه تخصصی این حوزه در آینده نزدیک خبر داد.
وی یادآورشد: در گردهمایی سراسری روسای دانشگاه های کشور که حدود دو هفته قبل در تهران برگزارشد از روسای مراکز دانشگاهی و پژوهشی خواسته شد بخشی از فضای فیزیکی و اعتبارات کتابخانه ای مراکز خود را به منابع مکتوب و الکترونیکی پدافند غیرعامل اختصاص دهند.
رییس کمیته علمی پدافند غیرعامل وزارت علوم، راه اندازی اولین دوره تربیت مربی پدافند غیرعامل، آموزش ضمن خدمت کارکنان وزارت علوم در این رابطه و برپایی دو کارگاه آموزشی از مهرماه برای دانشجویان دانشگاه ها را از دیگر برنامه های وزارت علوم در راستای آموزش پدافند غیرعامل ذکر کرد.
وی از پدافند غیرعامل به عنوان کم هزینه ترین شیوه دفاع و مدیریت بحران یاد کرد و هدف از انجام آن را پیش بینی، پیشگیری و مدیریت بحران به منظور کاهش تلفات انسانی و خسارات مادی و نیز بازسازی خسارات پس از بحران خواند.
زارعی با اشاره به برگزاری دومین همایش ملی علمی-پژوهشی پدافند غیرعامل در روزهای 22 و 23 تیرماه امسال توضیح داد: این همایش به میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران و با حضور استادان و صاحبنظران داخلی و خارجی، مسوولان کشوری و لشکری و متخصصان دانشگاه ها و پژوهشگاه ها آغاز به کار خواهد کرد.
وی تاکید کرد: تاکنون بیش از 30 دانشگاه و پژوهشگاه برای حضور فعال در این همایش ملی، اعلام آمادگی کرده اند که پژوهشگاه های زلزله شناسی، هوا و فضا، مواد و انرژی، شیمی، رنگ و پلیمراز آن جمله هستند.
دبیر دومین همایش علمی-پژوهشی پدافند غیرعامل، مهلت ارسال مقاله به دبیرخانه این همایش را تا 10 خردادماه ذکر کرد و گفت: دانشجویان علاقه مند به شرکت در همایش می توانند با مراجعه به مسوولان کمیته پدافند غیرعامل در دانشگاه خود و تکمیل فرم های مربوطه، ثبت نام کنند.
وی اجرای کارگاههای آموزشی تخصصی با حضور استادان برجسته بین المللی، معرفی و ارائه مقالات برتر و برپایی اولین نمایشگاه تخصصی پدافند غیرعامل را از برنامه های دومین همایش علمی-پژوهشی پدافند غیرعامل خواند.
زارعی همچنین از انجام مقدمات راه اندازی نخستین پژوهشکده پدافند غیرعامل در کشور خبر داد و گفت: دانشگاه صنعتی شریف برای راه اندازی این مرکزپژوهشی اعلام آمادگی کرده و امیدواریم تا پایان امسال طرح ایجاد پژوهشکده مذکور در این دانشگاه مصوب شود.
دومین همایش علمی- پژوهشی پدافند غیرعامل در چهار محور اصلی شامل راهبردها، سیاست های علمی و ساز و کارهای قانونی، توسعه منابع ( انسانی، آموزش، پژوهش، تولید علم و فرهنگ سازی)، آسیب شناسی و کاهش آسیب پذیری زیرساخت ها و مدیریت بحران در شرایط تهاجم برگزار می شود.
دبیرخانه این همایش علمی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری واقع شده و علاقه مندان می توانند مقالات خود را به این وزارتخانه و صندوق پستی 1513-14665 ارسال دارند و مطالب مربوط به همایش را از طریق مراجعه به سایت http://pad.msrt.ir مشاهده کنند.
پدافند غیرعامل، مجموعه اقداماتی است که انجام می شود تا در صورت بروز جنگ و یا حوادث غیرمترقبه، خسارات احتمالی به حداقل میزان خود برسد.

نوشته شده توسط: کریم س | آخرین ویرایش:- | نظرات ()